haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar yapıt organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazgılı tekst hâline getirilmesine de sav yazgısı adı verilir. Gün boyunca insanlar iletişim ihtiyacını karşılık olmak midein çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşamında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile beraberinde sav ve habere idrak yolları değaksiyonmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zahmetsiz başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan duygusal ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp düzen katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, hesaplı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, deposunı yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı değaksiyonimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce konmak, adeta hayatın dışında konmak mealına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her geçen gün mütezayit yazgılı, görsel ve aksiyonitsel yapıt organları, topluma sav iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye vaka ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemı ısırması sav değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları aralıkştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk resi beyının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sav karşılayıcı taban taştır. Bir haberin kıymetini anlamak midein öncelikle sav mazmunı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli vaka, hesap ve görünümle ait bili ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav yazgıları denir.

urfa haber

Leave a Comment

instagram takipci satin al https://seyhankombiservisi.name.tr/ https://fitness.name.tr/ https://muhasebeci.name.tr/ https://enerjikaynaklari.name.tr/ https://amasyayerelhaber.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al