Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Resi beyıydı. Annesi İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı evet. Eksperlik sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Maşrık Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk başkanı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher mebdeladı. Bilimsel yayınlarda da kritik artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün kasılmaunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç yarıyıl, Dümen Kuruluna da dü yarıyıl riyaset fail Doğramacı 1968 yılında mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve umumi doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri sahaında çok adetda bilimsel makalesi, kitap kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Doğruluk ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birkötü devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve pek çok millî gurur Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yetişkin Budun Meclisi namına Devlet Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık yaşamı çocuklara, körpelere ve bütün insanlığa görev aşkıyla düntir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu katkılarla keyif, yetişek ve ilim derunin yarattığı kurumlarla daim geçekırlanacaktır.

Leave a Comment

instagram takipci satin al https://seyhankombiservisi.name.tr/ https://fitness.name.tr/ https://muhasebeci.name.tr/ https://enerjikaynaklari.name.tr/ https://amasyayerelhaber.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al